علل صدای بلند فن لپ تاپ اچ پی چیست؟ دوازده/مرداد

علل صدای زیاد فن و رفع آن در نمایندگی اچ پی کرج

فن لپ تاپ اچ پی

فن از مهمترین اجزای سیستم خنک کاری لپ تاپ است. ساختار این قطعه به صورت یک پروانه ی پلاستیکی بوده که با چرخش خود، به جا به جایی هوا در فضای بسته ی بدنه ی لپ تاپ می پردازد. تهویه ی هوا بزرگترین وظیفه ی فن بوده که یکی از ضروری ترین امور برای عملکرد صحیح قطعات مختلف محسوب می شود.
همانطور که می دانید لپ تاپ در مقابل سیستم های کامپیوتری از نظر فضای داخلی سخت افزاری محدود تر است. کیس های کامپیوتر فضای بزرگ تری برای نصب قطعات مختلف دارد. از این رو فن های بزرگ تر و قدرتمندی در داخل ان نصب شده است.
اما فضای داخلی لپ تاپ کوچک است و به همین خاطر باید فن های کوچکی داخل آن نصب شوند. این فن ها از قدرت کافی برای خنک کردن سیستم برخوردار نیستند. در واقع، میزان خنک کاری فن لپ تاپ، هنگام انجام کار های ساده و روزمره کافی است.
اما هنگامی که با لپ تاپ خود به انجام یک کار سنگین همچون پردازش های زمان بر و یا اجرای نرم افزار های گرافیکی مشغول هستید، ممکن است شاهد داغ شدن بیش از حد سیستم شوید. در این نوع موارد، فن لپ تاپ که از قدرت کافی برای کاهش گرمای شدید دستگاه برخوردار نیست، صدای زیادی از خود انتشار می دهد.
برای پیشگیری از سروصدای آزار دهنده ی فن و رفع مشکل داغ شدن لپ تاپ راه حل هایی وجود دارد. در ادامه ی این مطلب، علل اصلی خرابی فن به همراه راهکار های موثر در پیشگیری از آن و جلوگیری از انتشار صدای آزار دهنده ی فن بیان شده است.

علل خرابی فن لپ تاپ اچ پی

خرابی فن می تواند دلایل زیادی داشته باشد. عملکرد این قطعه به صورتی بوده که درست کار کردن آن، برای عملکرد صحیح و بدون مشکل قطعات دیگر ضروری می باشد. افزایش گرما و حرارت بیش از حد لپ تاپ باعث می شود قطعات آن به مرور دچار خرابی و از کار افتادگی شوند.
آسیب های ناشی از گزما بسیار مخرب هستند و هرچه دمای لپ تاپ بالاتر باشد، احتمال آسیب دیدگی قطعات نیز بیشتر است. در این شرایط فن های خنک کننده به کمک می آیند و با عملکرد خود به تهویه ی هوا پرداخته و اجازه نمی دهند گرما به حدی برسد که در سلامت قطعات مختلف نقص ایجاد نماید. 
چنانچه فن های داخلی لپ تاپ نمی توانند هنگام انجام پردازش های سنگین به خوبی عمل کنند، فن های خارجی این امر را به عهده می گیرند. در واقع شما می توانید با خرید فن های مجزا، از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود جلوگیری نمایید.
پایه کول پد به همین منظور در نظر گرفته شده است. با قرار دادن پایه کول پد زیر لپ تاپ خود، هوای تهویه شده از منافذ زیر این دستگاه به داخل فرستاده می شود. سپس قطعات داخلی خنک شده و گرمای لپ تاپ کاهش پیدا می کند. البته سطح بیرونی کول پد نیز دارای منافذی است که به راحتی هوا در آن ها جریان می یابد.
به همین علت کول پد به عنوان اصلی ترین و موثر ترین راهکار برای پیشگیری از خرابی های حاصل از گرمای شدید لپ تاپ، معرفی شده است. توصیه می شود در صورتی که از لپ تاپ استفاده می کنید، کمک گرفتن از کول پد را به ویژه هنگامی که لپ تاپ در حال پردازش های سنگین است، فراموش نکنید.
آسیب دیدگی فن علاوه بر تمامی مشکلاتی که برای لپ تاپ ایجاد می کند، می تواند برای کاربران بسیار آزار دهنده ظاهر شود. به طور کلی، فن های لپ تاپ صدای ازار دهنده ای از خود تولید نمی کنند اما بدون صدا هم نیستند. اگر گوش خود را به لپ تاپ نزدیک کنید، صدای کم فن را خواهید شنید. 
این مورد برای کاربران آزار دهنده نیست مگر اختلالاتی رخ دهد که سروصدای فن زیاد شود. خرابی فن باعث می شود این قطعه، سروصدای زیادی از خود انتشار دهد. علاوه بر آن، مشکل داغ شدن بیش از حد دستگاه می تواند یکی از نشانه های خرابی فن باشد. 
چراکه وظیفه ی اصلی فن لپ تاپ، خنک کردن فضای داخلی و قطعات آن است. به همین جهت، در صورتی که فن خوب کار نکند شاهد افزایش گرما خواهیم بود. گرما نیز می تواند آسیب های زیادی به قطعات سخت افزاری مهم وارد کرده و در نهایت خرابی یا از کار افتادگی آن ها را باعث شود. 
به صرفه ترین و بهترین راهکار برای پیشگیری از داغ شدن زیاد دستگاه و سرو صدای زیاد فن و تضعیف این قطعه، رعایت نکاتی است که برای پیشگیری از بروز این عوامل مخرب از سوی متخصصان در نظر گرفته شده است. در ادامه ی این مطلب، راهکار های موثر در پیشگیری از خرابی فن توسط کارشناسان نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اچ پی در کرج بیان شده است.

راهکار های پیشگیری از خرابی فن لپ تاپ اچ پی

مهم ترین نکته ای که باید برای جلوگیری از خرابی و از کار افتادن فن لپ تاپ خود رعایت کنید، سرویس به موقع است. پره های فن با چرخشی که دارند هوا را جا به جا می کنند. هنگامی که هوا بین اجزای چرخنده ی فن جا به جا می شود، گرد و خاک و تمامی آشغال های ریز و درشت موجود در آن، داخل فن انباشته می شود.
پس از تکرار این موضوع، هنگامی که مقدار آشغال های تجمع یافته زیاد شود، به مرور عملکرد فن کند شده و تضعیف می یابد. در صورت عدم پاکسازی، مشکل بیش از پیش تشدید شده و در نتیجه فن دچار خرابی های جدی و در آخر، از کار افتادگی می شود.  
گاهی اوقات صدای زیاد فن داخل لپ تاپ به این دلیل بوده که چیزی داخل پره های آن گیر کرده است. با سرویس فن تمامی این مشکلات رفع شده و عملکرد فن بهبود می یابد. بهتر است برای کاهش آسیب و پیشگیری از خرابی فن لپ تاپ خود، هر چند ماه یک بار آن را به مراکز تعمیرات بسپارید تا برای سرویس آن اقدام نمایند.
دیگر موردی که در پیشگیری از خرابی فن و دیگر اجزای لپ تاپ و کاهش گرمای آن موثر است، استفاده از کول پد می باشد. پایه خنک کننده ی کول پد علاوه بر جلوگیری از بروز آسیب های ناشی از داغ شدن لپ تاپ، از کثیف شدن فضای داخلی بدنه نیز به حد قابل توجهی پیشگیری می کند. 

سرویس و تعویض فن لپ تاپ اچ پی در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اچ پی کرج

نمایندگی تعمیر لپ تاپ اچ پی در کرج، از مراکزی بوده که می تواند خدماتی از جمله سرویس فن و یا تعمیر و تعویض این قطعه را به اصولی ترین روش های ممکن انجام دهد. شما می توانید در جهت سرویس فن لپ تاپ اچ پی خود اعم از هر مدلی، به نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ اچ پی در کرج مراجعه نمایید.
این مرکز با توجه به کارشناسان حرفه ای و با تجربه خود، و همچنین استفاده از ابزارآلات پیشرفته و تجهیزات کامل، اصولی ترین شیوه های تعمیر و تعویض قطعات سخت افزاری و باز و بست لپ تاپ را در پیش گرفته و خدماتی عالی را در سریع ترین زمان ممکن، برای تامین رفاه شما کاربران گرامی لپ تاپ های اچ پی در کرج، ارائه می نماید. 

نظرات

حسن جمالی پاسخ
27/01/1401

از مهم ترین سیستم خنک کاری لپ تاپ فن لپ تاپ می باشد که از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری می کند

نکیسا پاسخ
27/01/1401

می توانیم برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ واسیب به قطعات ان از کول پد هم استفاده کنیم

کامران لطفی پاسخ
27/01/1401

بهتر است حتما برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ و خرابی فن لپ تاپ را هرچند ماه یکبار سرویس کنیم

حلما پاسخ
27/01/1401

از نشانه های خرابی فن داغ شدن لپ تاپ وشنیدن صداهای عجیب ازداخل دستگاه می باشد

نظر خود را اضافه کنید