علل اصلی خرابی هارد لپ تاپ اچ پی هشت/خرداد

بررسی علل اصلی خرابی هارد لپ تاپ اچ پی و پیشگیری از آن

هارد لپ تاپ hp

هارد به عنوان حافظه نگهدارنده و ذخیره ساز اطلاعات و فایل های سیستم از اصلی ترین و مهمترین قطعات سخت افزاری هر لپ تاپ به شمار می رود. از این رو سلامت و افزایش طول عمر آن برای کاربران برند های مختلف لپ تاپ ضروری است. هارد ممکن است در اثر عوامل مختلفی که اکثریت آن را آسیب های فیزیکی تشکیل می دهند، دچار خرابی شود. گاهی اوقات میزان شدت آسیب‌ های وارد شده آنقدر زیاد بوده که این قطعه به طور کامل سوخته و یا از کار می‌ افتد. در صورت از کار افتادگی این قطعه اطلاعات داخل آن نیز به طور کامل از بین رفته و همچنین در صورت آسیب دیدگی های جزئی نیز امکان پاک شدن و یا خرابی فایل های سیستم وجود دارد. 
به همین دلیل هارد از ارزش زیادی برخوردار بوده و سلامت آن به معنای سلامت اطلاعات و داده‌ های سیستم است. از این رو توصیه می شود هرچه سریع تر به پیشگیری از بروز آسیب های جدی و مخرب در این زمینه بپردازید. در ادامه این مطلب، علل اصلی خرابی هارد و راه مقابله با آن ذکر شده است که شما می توانید با مطالعه و به کار بستن این نکات، در جهت پیشگیری از خرابی هارد لپ تاپ اچ پی خود و عواقب مخرب آن و همچنین افزایش طول عمر حافظه هارد سیستم اقدام کنید. 

علل اصلی خرابی هارد لپ تاپ hp و راه مقابله با آن

از مهمترین علل خرابی هارد و دیگر قطعات سخت افزاری لپ تاپ گرما است. گرما می تواند در عملکرد قطعات سخت افزاری مختلف به ویژه هارد اختلال ایجاد کرده و به مرور زمان سبب آسیب دیدگی و خرابی آن ها شود. این مشکل در صورت تکرار مکرر از کار افتادگی هارد و دیگر قطعات را به همراه دارد. به همین جهت کارشناسان نمایندگی اچ پی در کرج همواره توصیه می کنند راهکار های موثر در عدم افزایش دمای لپ تاپ را جدی بگیرید. 
یکی از موثر ترین پیشنهاد های موجود در این زمینه، استفاده از کول‌ پد است. باید بدانید که فن لپ تاپ از قدرت کافی برای اعتدال دما در این دستگاه برخوردار نبوده و تنها مقداری از گرمای تولید شده را کاهش می دهد. عدم توانایی فن در انجام تعادل دمای لپ تاپ به ویژه حین پردازش‌ های سنگین، باعث شده است که متخصصان، سیستم های خنک کننده مجزایی برای تحقق صحیح این امر در نظر بگیرند. 
کول پد یک سیستم خنک کننده بوده که به صورت جداگانه از سوی تولید کنندگان ارائه و مورد استفاده کاربرانی قرار می گیرد که برای سلامت فن و دیگر اجزای لپ تاپ خود به ویژه هارد ارزش قائل می شوند. این دستگاه به صورت صفحه ای با منافذ باز وجود داشته که به عنوان سطح زیرین لپ تاپ استفاده می شود. داخل بدنه آن بسته به نوع و قدرت سیستم خنک کننده یک یا چند فن قرار دارد. پره های فن با چرخش خود هوا را جابجا کرده و به تعادل دمای لپ تاپ کمک می‌ کنند. بنابراین استفاده از کول پد به عنوان سطح زیرین لپ تاپ در پیشگیری از آسیب های ناشی از افزایش گرما بسیار موثر بوده و به عنوان راهکار اصلی استفاده می‌ شود. 
یکی از مواردی که می‌ تواند پردازش‌ های سیستم را بیش از حد افزایش داده و سپس باعث تولید گرمای زیاد از سوی قطعات سخت افزاری مختلف به ویژه CPU و کارت گرافیک شود، نصب نرم‌ افزار های فوق سنگین و نامتناسب با سخت افزار دستگاه است. باید بدانید که نصب برنامه هایی که نسبت به سیستم شما سنگین محسوب می شوند، تنها باعث اختلالات مکرر نرم‌ افزاری در دستگاه شده و حتی اجرای این برنامه‌ها نیز به درستی صورت نمی‌ گیرد. 
به همین دلیل توصیه می‌ شود همواره پیش از نصب یک برنامه کاربردی یا بازی، امکانات مورد نیاز مربوط به بخش سخت افزاری آن را مطالعه کرده و با امکانات مربوطه ارائه دهنده از سوی لپ تاپ خود مقایسه کنید. در صورت نبود هیچ مشکل و کم و کسری در قسمت سخت افزار سیستم، می توانید به نصب برنامه و یا بازی دلخواه خود بپردازید. در غیر این صورت بهتر است از راه اندازی نرم افزار های سنگین در سیستم پرهیز کنید. چرا که هیچ یک از امور مورد نظر شما به خوبی انجام نشده و دستگاه دچار اختلالات شایع نرم افزاری مانند فریز شدن سیستم، کرش های مکرر و... می‌ شود. 
در این شرایط نیز قطعات مختلف لپ تاپ به دلیل پردازش های سنگین و نامتناسب گرمای زیادی تولید کرده که در نهایت سبب خرابی بخش‌ های مختلف مانند هارد می‌ شود. نکته دیگری که در این مورد وجود دارد، عدم اجرای همزمان چند نرم افزار با همدیگر است. با این کار قدرت های پردازشی مختلف سیستم بین این چند برنامه تقسیم شده و باعث کند شدن سرعت لپ تاپ و تولید گرمای زیاد از سوی این قطعات می شود. بنابراین برای حفظ تعادل دمای لپ تاپ و سلامت قطعات آن، بهتر است راهکار های مربوط به بخش نرم افزار را جدی بگیرید. 
همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، فن قسمتی از لپ تاپ بوده که وظیفه خنک سازی و تهویه هوای سیستم را بر عهده دارد. در نتیجه حفظ سلامت و عملکرد صحیح، این قطعه می‌ تواند در تعادل دمای لپ تاپ و در نهایت سلامت قطعات سخت افزاری مختلف به ویژه هارد تاثیرگذار باشد. بنابراین توصیه می شود نکات مربوط به عدم خرابی فن و افزایش طول عمر آن را جدی بگیرید. 
یکی از مواردی که احتمال خرابی و کاهش طول عمر فن لپ تاپ را زیاد می کند، نفوذ انواع آشغال ها به داخل لپ تاپ و قسمت فن آن است. تجمع و انباشت آلودگی در قسمت پره های فن می‌ تواند باعث نقص عملکرد آن ها شده و از آنجایی که عملکرد صحیح پروانه فن به تعادل دما در لپ‌ تاپ می‌ پردازد، ایجاد مشکل در این قسمت می تواند سبب عدم تعادل دما شود. از این رو گرما افزایش یافته و پس از مدتی عواقب مخرب آن بروز پیدا می‌ کند. به همین علت شما باید هر چند ماه یک بار لپ‌ تاپ خود را جهت پاکسازی فن و دیگر قطعات سخت افزاری از آلودگی‌ های موجود به مراکز معتبر از جمله نمایندگی تعمیرات لپ تاپ های hp در کرج بسپارید. 
از دیگر علل اصلی خرابی قطعات سخت افزاری به ویژه هارد می توان به نوسانات برق اشاره داشت. نوسانات نامناسب برق ۲۲۰ ولت شهری، می تواند باعث آسیب دیدگی جدی این قطعات شده و در نهایت از کار افتادگی آنها را به همراه داشته باشد. از آنجایی که لپ تاپ به صورت مستقیم با برق شهری سر و کار دارد احتمال بروز این مشکل نیز قوت می گیرد. شما می توانید برای پیشگیری از این موارد مخرب اتصال لپ تاپ خود را به برق شهری به وسیله یک محافظ برق ایمن کنید. محافظ برق می تواند نوسانات نامناسب ولتاژی را پیش از انتقال به دستگاه و ایجاد خرابی در بخش‌ های مختلف آن را کنترل کرده و از این نوع آسیب دیدگی جلوگیری نماید. 

تعمیر و تعویض هارد لپ تاپ اچ پی در نمایندگی اچ پی کرج

نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ های اچ پی در کرج یک مرکز عالی و پیشرفته در زمینه تعمیر و تعویض انواع قطعات سخت افزاری مانند هارد، کارت گرافیک، باتری، پاور و... بوده که می تواند در این حوزه بهترین خدمات ممکن را در اسرع وقت در جهت رفاه شما کاربران لپ تاپ های hp در کرج ارائه دهد. 
شما می توانید در صورت خرابی و یا از کار افتادگی هارد لپ تاپ اچ پی خود، در جهت تعمیر یا تعویض این قطعه و یا ارتقاء آن به هاردی با ظرفیت بالاتر، و افزایش سرعت سیستم خود در اثر ارتقا هارد دیسک به هارد SSD، به نمایندگی اچ پی کرج مراجعه نمایید. همچنین تمامی امور نرم افزاری مربوطه از جمله ریکاوری اطلاعات هارد و رفع دیگر اختلالات رایج نرم افزاری، توسط نمایندگی اچ پی در کرج به بهترین نحو ممکن صورت می گیرد.

نظرات

امیدپرویزی پاسخ
27/01/1401

از مهم ترین قطعات سخت افزاری لپ تاپ هارد می باشد که می تواند تمام اطلاعات وداده ها را درخود ذخیره کند

میترا نظری پاسخ
27/01/1401

از مهم ترین علت های خرابی هارد و دیگر قطعات سخت افزاری گرما و افزایش دما می باشدکه باعث اختلال و خرابی هارد می شود

هانیه منظمی پاسخ
27/01/1401

بهتر است برای حفظ وسلامت دستگاه و افزایش طول عمرتمام قطعات لپ تاپ وبرای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ از کول پد استفاده کنیم

نسترن لطفی پاسخ
27/01/1401

یکی از عواملی که باعث می شود دما وگرمای لپ تاپ افزایش پیدا کند استفاده از نرم افزارها و برنامه های سنگین می باشد

علی میردامادی پاسخ
27/01/1401

بهتر است برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ هر چندماه یکبار لپ تاپ خودرا سرویس کنیم تا فن ومایع خنک کاری ان بررسی شود

نگین مقدم پاسخ
27/01/1401

یکی از اسیب های جدی که باعث می شود لپ تاپ و یا قطعات ان دچار خرابی شود نوسانات برق می باشد که بهتر است حتما از محافظ استفاده کنیم

نظر خود را اضافه کنید