علل عمده بالا نیامدن لپ تاپ hp بیست/تیر

در این مقاله با دلایل شایع بالا نیامدن لپ تاپ های hp و راه رفع آن ها آشنا می شوید

بالا نیامدن لپ تاپ های hp

شاید شما هم گاهی اوقات، دچار این مشکل شده اید که در هنگام نیاز به لپ تاپ سیستم شما روشن نشده و یا صفحه آن خاموش باقی می‌ماند. در این حالت شما دسترسی به اطلاعات لپ تاپ خود را از دست می‌دهید.
گاهی اوقات لپ‌تاپ شما دچار مشکلاتی می‌شود که می تواند نتیجه آن عدم بالا آمدن لپ‌تاپ یا همان بوت نشدن لپ تاپ باشد. ریشه این مشکلات هم می‌تواند اختلالات نرم افزاری، و هم آسیب دیدگی سخت افزار لپ تاپ باشد. در این مقاله دلایل عمده پدید آمدن چنین مشکلاتی را شرح داده و راه های رفع این مشکلات را برای کاربران انواع لپ تاپ های hp بیان کردیم که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. 

علل عمده بالا نیامدن لپ تاپ های اچ پی

اگر شما از کاربران لپ‌تاپ‌های hp هستید، باید بدانید که در اکثر اوقات علت اختلال بالا نیامدن لپ تاپ، مشکلات نرم افزاری و اختلالات مربوط به سیستم عامل می باشد. البته این اصل زمانی به واقعیت می پیوندد که شما از وارد نشدن هیچ گونه ضربه و متحمل نشدن هیچ گونه آسیب دیدگی توسط لپ تاپ اطمینان کامل داشته باشید. 
بوت نشدن لپ تاپ علل مختلفی را شامل می‌شود که خود نیز به دو دسته مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شود. 

مشکلات نرم افزاری موثر در بالا نیامدن لپ تاپ

می‌دانید که بخش نرم افزار در سیستم در واقع همان بازی ها، برنامه ها، نرم افزارها و... است که بر روی دستگاه شما نصب شده. از این رو نرم افزار نقش زیادی در سلامت لپ تاپ شما داشته و در این زمینه از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. 
بنابراین برخی علل بوت نشدن لپ تاپ قطعا می تواند مربوط به بخش های مختلف نرم افزار و سیستم عامل دستگاه باشد. اختلالات نرم‌افزاری که موجب اشکالات زیاد و متعدد به ویژه مشکل بوت نشدن می‌شوند عبارت اند از: نصب بدافزارها، نصب برنامه ها و بازی های سنگین و فوق حد تحمل سیستم، نفوذ ویروس به لپ تاپ و... . که برای حل آنها نیز راه‌حل‌هایی در نظر گرفته ایم که در ادامه به شرح آن می پردازیم. 

مشکلات سخت افزاری موثر در بالا نیامدن لپ تاپ

دیگر بخش مهم در هر سیستم لپ تاپ یا کامپیوتر، قسمت های سخت افزاری می‌باشد. سخت افزار تمامی اجزایی که به راحتی قابل مشاهده و همچنین در دسترس است را شامل می‌شود. مانند: مانیتور، ماوس، کیبورد و... . 
با توجه به حضور فیزیکی این وسایل و در دسترس بودن آنها بدیعی است که گاهی اوقات دچار آسیب دیدگی شوند. بنابراین یکی از علل عمده و بالا نیامدن لپ تاپ می تواند مشکلات سخت افزاری یعنی آسیب دیدن هر یک از اجزای آن باشد. 
از اجزایی که آسیب آن در بالا نیامدن لپ تاپ بسیار موثر است، هارد لپ تاپ می‌باشد. همان طور که می دانید هارد یکی از اجزای سخت افزار بوده که تمام اطلاعات وارد شده در آن ذخیره می شود. نکته مهم دیگر حساسیت بالای هارد در برابر ضربه، ورود رطوبت و دیگر مواد نامطبوع است. بنابراین هارد لپ تاپ با توجه به عملکرد مهم و حساسیت شدیدی که دارد، می تواند از دلایل عمده بالا نیامدن سیستم شما باشد.

راه های حل شدن مشکل بالا نیامدن لپ تاپ hp

یکی از مشکلاتی که همواره سبب ایجاد اختلال در عملکرد بخش های مختلف لپ تاپ و کامپیوتر می‌شود، نفوذ ویروس به سیستم از طریق اینترنت و وسایل جانبی و نصب نرم افزارهای مضر یا همان بد افزار ها می باشد. 
علت اصلی بالا نیامدن یا بوت نشدن لپ تاپ، ویروسی شدن آن می‌باشد. ویروس هایی که سبب ایجاد آسیب و اختلالات در لپ‌تاپ شما می‌شوند، انواع مختلفی دارند و همچنین از راه های متفاوتی می توانند به دستگاه شما راه یافته و کار با آن را برای شما سخت کنند. 
اگر در حین کار با لپ تاپ خود متوجه بالا نیامدن آن شدید، به بررسی اعمال صورت گرفته بر روی لپ تاپ خود در روزهای گذشته بپردازید. اگر به تازگی اقدام به نصب نرم‌افزاری کرده باشید لازم است آن را مورد بررسی قرار دهید تا از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید. 
اگر متوجه شدید که نرم افزاری که اخیرا اقدام به نصب آن کرده اید یک بدافزار است، آن را سریعا پاک کرده و لپ تاپ خود را ویروس کشی کنید. همچنین ممکن است اخیرا فلشی را بدون اسکن کردن در لپ‌تاپ باز کرده باشید. اگر این فلش ویروسی باشد سیستم شما نیز به ویروس آلوده شده و اختلالاتی در عملکرد آن پیش می آید که بوت نشدن لپ تاپ می تواند یکی از آنها باشد. 
در این حالت لپ تاپ شما نیازمند ویروس کشی است. برای این کار به یک آنتی ویروس مطمئن و کاربردی نیاز دارید. البته نکته‌ای که در اینجا عمل ویروس‌کشی را سخت می‌کند، این است که لپ‌تاپ بوت نشده نمی تواند عمل ویروس کشی را انجام دهد. البته یک راه حل وجود دارد که دارای مراحل مختلفی است. در ادامه شرح مراحل آن را برای شما بیان کرده ایم

ویروس کشی لپ تاپ بوت نشده

همانطور که می دانید ویروس عامل اصلی بالا نیامدن لپ تاپ می‌باشد که برای رفع آن لازم است لپ تاپ خود را ویروس کشی کنید که توسط آنتی ویروس های مفیددر این زمینه، این کار به راحتی صورت میگیرد. 
اما نکته قابل توجه این است که برای ویروس کشی لپ تاپی که بالا نمی آید باید مراحل بیشتر و طولانی تری طی کرد. به این منظور ابتدا باید وارد فضای Safe Mode شوید. Safe Mode حالتی است که شما توسط آن میتوانید به داده‌ها و اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. 
این حالت در هنگام بوت نشدن لپ تاپ که هیچ کاری نمی توان در آن زمان انجام داد، مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع Safe Mode روشی نامحسوس برای دستیابی به اطلاعات است که توسط آن می توانید اختلالات پیش آمده را مخصوصاً در حالت هایی که نمی توان هیچ کاری با سیستم انجام داد، مانند مواقعی که لپ‌تاپ بالا نمی آید حل کنید. برای برطرف کردن مشکل نفوذ ویروس در حال بوت نشدن لپ تاپ، کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1)ریست کردن لپ تاپ
2)فشردن چند باره کلید F8 حین ریستارت شدن لپ تاپ 
3)انتخاب گزینه سیف مود حین باز شدن صفحه مشکی
4)ورود به ویندوز و ویروس کشی سیستم با آنتی ویروس 5)ریستارت مجدد 
6)غیر فعال کردن گزینه بوت سریع لب تاپ


غیر فعال کردن گزینه ی Fast Boot

از ابزارهای موجود در این زمینه گزینه Fast Boot می باشد. Fast Boot حالتی است که در صورت فعال بودن مانع از بوت شدن لپ تاپ با روند معمولی می شود. این گزینه سرعت بوت شدن لپ تاپ را افزایش می دهد که بهتر است این گزینه را غیرفعال کنید تا بوت شدن زمان عادی خود را طی کند. برای غیر فعال کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

1)در ابتدا یک بار لپ تاپ خود را ریستارت کنید.
2)در حین ریستارت شدن لپ‌تاپ لازم است چندین بار کلید Delete را بر روی کیبورد فشار داده و پس از آن وارد تنظیمات بایوس شوید. 
3)پس از ورود به تنظیمات بایوس، از قسمت تب Advance گزینه Fast Boot را انتخاب کرده و سپس برای غیرفعال کردن آن اقدام کنید. 
4)پس از انجام صحیح و به ترتیب مراحل بالا مجدد لپ تاپ را ریستارت کرده تا گزینه Fast Boot با موفقیت غیر فعال شود. 

دیگر علل بالا نیامدن لپ تاپ های hp و راه حل آن

اگر پس از انجام تمامی مراحل ذکر شده و امتحان کردن تمامی روش‌هایی که ارائه کردیم مشکل لپ‌تاپ شما مجددا حل نشد، مشخص می‌شود که اختلال پدید آمده، علت گسترده تر و پیچیده تری دارد و یک کاربر عادی که دارای هیچگونه تخصصی در این زمینه نیست نمی تواند به رفع آن بپردازد. 
در این حالت بهتر است لپ تاپ خود را به مرکز تعمیرات لپ تاپ های hp بسپارید تا به تعمیر و رفع اشکالات آن بپردازند. یکی از بهترین و معتبرترین مراکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر در کرج که در این زمینه نیز خدماتی را برای کاربران لپ تاپ های hp و سایر برند ها ارائه می دهد، نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اچ پی در کرج  می‌باشد. مرکز تعمیر لپ تاپ hp کرج دارای متخصصان ماهر و با تجربه در این زمینه بوده که با به کارگیری به روزترین دستگاه ها و امکانات، جهت رفع انواع مشکلات لپ تاپ های hp و دیگر برندها خدماتی ارائه می نمایند.

نظرات

ملیکا زارع پاسخ
27/01/1401

بالا نیومدن لپ تاپ ویا همان بوت نشدن لپ تاپ هم مربوط به سخت افزاری است و هم نرم افزاری که باید بررسی وچک شود

فریبا پاسخ
27/01/1401

از علت های نرم افزاری که باعث بوت نشدن لپ تاپ می شود ویروسی شدن لپ تاپ نصب برنامه هاو بازی های سنگین و نصب بدافزارها می باشد

داوود پاسخ
27/01/1401

یکی از عوامل مهم سخت افزاری که در بوت نشدن لپ تاپ نقش مهم و ویژه ای دارد هارد لپ تاپ است

ثریا پاسخ
27/01/1401

هارد لپ تاپ از مهم ترین قطعات سخت افزاری لپ تاپ است که نقش مهمی در ذخیره کردن اطلاعات و داده ها دارد وبسیار حساس واسیب پذیر است

شایان پاسخ
27/01/1401

هارد لپ تاپ بسیار حساس و اسیب پذیر است و کوچکترین ضربه و یا فشار ویا ریختن مایعات باعث خرابی ان می شود

توحید پاسخ
27/01/1401

بهتر است برای جلوگیری از بوت نشدن لپ تاپ حتما یک انتی ویروس معتبر واورجینال نصب کنیم تا از ویروسی شدن لپ تا پ جلوگیری کنیم

نظر خود را اضافه کنید